Kogudusest

Toronto Peetri kogudus asutati a. 1948, varsti pärast esimeste eesti pagulaste saabumist Torontosse, kes põgenesid nõukogu võimude Eesti okupatsiooni eest. Koguduse esimeseks koduks oli St. John’s luteriusu kirik ning esimeseks õpetajaks valiti õp. Oskar Puhm.

Koguduse liikmete arv kasvas kiiresti. Hakkasid tööle pühapäevakool, leerigrupid ning naisring. Eesti täienduskool asutati a. 1949 koguduse patronaazhi all kuni järgmise aastani, kui õpilaste arv oli nii suureks kasvanud, et õp. Puhm palus, et Toronto Eesti Selts võtaks kooli oma hoole alla.

Aastal 1951 hakati raha koguma pühakoja ehitamiseks. Kogutud summaga ja Missouri Sinodi laenuga osteti krunt aadressil 817 Mt. Pleasant Road.
Eestlasest arhitekt Mihkel Bach projekteeris kirikuhoonet mille nurgakivi pühitseti 20. märtsil 1955. 25. septembril 1955 toimus valminud kirikuhoone pühitsemine ning sellel talitusel osales Toronto linnapea Nathan Phillips.

Kiriku pühitsemise päev 25.09.1955
Arhitekt M. Bach tutvustab kiriku projekti koguduse täiskogule 7.2.1954

Pärast õp. Puhmi emerituuri a. 1982 tuli koguduse õpetajaks õp. Andres Taul. Tema pensionile minekul a. 2016 sai koguduse õpetajaks praost Mart Salumäe. Praost Salumäe oli Eestist tulnud koguduse abiõpetajana teenima alates a. 2011. Vahepeal olid abiõpetajad õp. Gustav Piir, õp. Edgar Heinsoo, õp. Helmut Rüdmik, õp. Oskar Gnadenteich ning õp. Bruno Ederma.

Esimene koguduse organist oli Lembit Avesson kellele järgnesid Jaak Kivik, Inga Korjus, Roman Toi, Riho Maimets, Hanne Becker ja Marta Kivik. Aastal 1958 asutas Udo Kasemets koguduse segakoor Cantate Domino, mis lõpetas oma tegevuse a. 2010. Koori dirigendid olid Udo Kasemets, Lembit Avesson, Charles Kipper, Asta Ballstadt, Eerik Purje ja Rosemarie Lindau.

Koguduse hiilgeaastakümnendikel 1950-1980 ristiti, leeritati ja laulatati sadu liikmeid. Viimased aastad on näidanud, aga, et matuste arv ületab kordades rõõmsamaid talitusi ning uued, keerulised ajad sunnivad meid oma tegevust ümber korraldama, millega palume Jumala abi ja juhatamist.

Hea koguduse liige!

Palun pöörduda küsimuste või erisoovide puhul koguduse õpetaja või juhatuse poole!

Kontaktid leiad SIIT.